مراقبت و سلامتی

تشخیص نوع پوست

پوست انسان انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع آن باید از محصولات مراقبت از پوست استفاده کرد.
تا به حال شده برای محصولات مراقبت از پوستتان هزینه کنید اما نتیجه مورد نظر را از آن محصول نگیرید یا تاثیرات آن را بر پوست خود حس نکنید؟
چنانچه پاسخ‌تان مثبت است باید بدانید این اتفاق می‌تواند به این علت رخ داده باشد که محصول مورد استفاده شما مناسب نوع پوست‌تان نیست.
احتمالا شما هم شنیده‌اید که برای زیبایی و مراقبت از پوست باید از محصولاتی استفاده کنید که با نوع پوست شما سازگارند.
بنابرین مهم است که بدانید چه نوع پوستی دارید تا بیشترین استفاده را از برنامه مراقبت از پوست خود ببرید.
شناسایی و تشخیص نوع پوست می‌تواند به شما در مراقبت از پوست خود و حتی درمان جوش های ایجاد شده، کمک کند. طیف وسیعی از پوست‌های مختلف وجود دارد اما می‌توان تمام آن‌ها را در ۵ نوع کلی طبقه‌بندی کرد: معمولی، خشک، چرب، مختلط و حساس.
1‌.پوست معمولی
پوست‌هایی که در وضعیت متعادلی قرار دارند، یعنی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک‌اند، پوست معمولی‌ گفته می‌شوند. البته در این نوع پوست، ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) کمی چرب است اما سبوم (چربی) و رطوبت، در سراسر پوست به طور یکسان وجود دارد. اگر شما چنین پوستی دارید، بسیار خوش‌شانس‌اید. پوست‌های معمولی نسبت به پوست‌های دیگر، بهتر می‌توانند مواد موجود آرایشی و مراقبتی را تحمل کنند. همچنین آنها حاوی ملانین محافظتی بیشتری هستند. البته داشتن این نوع پوست، به معنای اینکه همه‌چیز عالی است و هیچ مشکلی برای پوست پیش
نخواهد آمد، نیست. شما باز هم باید مراقب پوست‌تان باشید. گاهی‌اوقات پوست‌های معمولی هم دچار جوش و دیگر مشکلات پوستی می‌شوند.
روش تشخیص پوست معمولی
اگر پوست‌تان ویژگی‌های زیر را داشته باشد، از نوع معمولی است:

منافذ پوستی بسیار کوچک
 گردش خون عالی
بافت مخملی، نرم و صاف رنگ صورتی یکدست
عاری از هر نوع جوش و برآمدگی
2.پوست خشک
زمانی‌که پوست نسبت به پوست معمولی، سبوم (چربی) بسیار کمتری تولید می‌کند، پوست خشک نامیده می‌شود. پوست خشک فاقد سبوم، از لیپیدها (نوعی چربی) هم بی‌بهره است. اگر پوست‌تان خشک است، مسلما می‌توانید تکه‌های خشک و زبر و گاهی ترک‌خورده‌ای روی پوست بدن‌تان مشاهده کنید. پوست‌های خشک معمولا با خارش همراه هستند و به فلزات و برخی از مواد حساس می‌شوند. خشکی پوست، روی دست و پا به خوبی مشاهده می‌شود.

پوست‌های خشک معمولا درجات مختلفی از خشکی دارند و گاهی اوقات شدت خشکی آنها بسیار زیاد است. تشخیص مقدار خشکی پوست بیشتر مواقع سخت است. همچنین زنان در سنین مختلف، به مراتب بسیار بیشتر از مردها به خشکی پوست مبتلا می‌شوند.

درضمن وقتی پوست دچار کم آبی شدید شود و رطوبت خود را از دست بدهد، دچار خشکی مفرط می‌شود. چنین پوستی، زبر و بسیار سفت و ضخیم است و در نتیجه پوسته‌پوسته و دچار خارش می‌شود.
روش تشخیص پوست خشک
اگر پوست‌تان کمی خشک باشد، احساس می‌کنید که سفت، زبر و شکننده است و کاملا تیره به نظر می‌آید. انعطاف‌پذیری آن هم بسیار کم خواهد بود و اگر به خشکی پوست توجه نکنید، از قبل خشک‌تر شده و علائم زیر را از خود نشان می‌دهد:

پوسته‌پوسته شدن خفیف
 ظاهر خشک و خشن (که البته گاهی اوقات دچار پیری پیش از موعد می‌شود)
 سفتی و احساس خارش در پوست

چنین پوستی نسبت به تحریک، قرمزی و خطر عفونت، حساس و مستعدتر است. برخی از افراد هم پوست‌شان بیش از حد خشک است. در این حالت، پوست برخی از قسمت‌ها، مانند دست‌ها، پاها و زانوان، مستعد مشکلات پوستی همچون زبری، ترک‌خوردگی، پینه، پوسته‌پوسته شدن و هرازگاهی خارش هستند. در ضمن پوست دست‌ و پاها و همچنین لب‌ها، هنگام خشکی زیاد، بیش از نقاط دیگر دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.
3.پوست چرب
وقتی پوست‌تان بیش از حد لازم سبوم (چربی) تولید کند، چرب می‌شود. همچنین تولید بیش از حد سبوم می‌تواند شما را به بیماری درماتیت سبوره‌ای مبتلا کند. این بیماری موجب قرمزی، خارش‌ و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. در این حالت اسیدهای چرب به پوست صدمه می‌زنند. همچنین پوست چرب بیش از پوست‌های دیگر مستعد ایجاد منافذ باز و انواع جوش است. البته ویژگی خوب پوست چرب این است که به سرعت چروک نمی‌شود.
روش‌ تشخیص پوست چرب
منافذ بسیار باز و واضح پوست، پوست بسیار درخشان و البته ضخیم‌ و رنگ پریده‌تر، نشان‌دهندهٔ پوست چرب هستند. اگر پوست‌تان چرب است، ممکن است جوش‌های سفید یا سیاه متعددی روی آن مشاهده کنید. این جوش‌ها معمولا روی صورت، گاهی روی شانه‌ها، کمر و البته قفسهٔ سینه به وجود می‌آیند. در پوست‌های خیلی چرب هم ممکن است سفت‌دانه (Papule) یا سفت‌دانه‌های چرکی (Pastule) به وجود آید. سفت‌دانه‌ها در واقع برآمدگی‌های توپر سرسیاه یا سرسفید هستند که گاهی اوقات چرکین شده و در مرکزشان نقاط زردرنگی دیده می‌شود. در این حالت پوست این قسمت، قرمز و متورم می‌شود.
4. پوست مختلط
پوست مختلط به نوعی از پوست گفته می‌شود که ترکیبی از چند نوع پوست است. در این حالت، بخش‌هایی از پوست خشک و بخش‌های دیگر چرب است. درحقیقت، ممکن است پوست منطقهٔ T (پیشانی، بینی و چانه) با پوست قسمت گونه، متفاوت باشد. مثلا رگه‌هایی از چربی روی بینی و پیشانی مشاهده ‌شود اما اطراف گونه، خشک باشد. این نوع پوست، رایج‌ترین نوع پوست است اما به راحتی تشخیص داده نمی‌شود و درمان آن هم سخت است.

در پوست مختلط معمولا ناحیه T، درخشان‌تر از گونه‌هاست. زیرا در این قسمت، غدد چربی‌ساز فعال بیشتری وجود دارد. مراقبت از پوستی که در بخشی چرب و در بخشی دیگر خشک است، به دقت بیشتری نیاز دارد.
روش تشخیص پوست مختلط
معمولا روی قسمت‌های چرب پوست، منافذ پوستی بزرگتر یا حتی جوش دیده می‌شود. اما قسمت‌های خشک، ویژگی‌های پوست‌ خشک را دارند. همچنین بخش‌های خشک پوست، گرفتار کمبود لیپید هستند.
۵. پوست‌های حساس
پوست‌های حساس ممکن است، ویژگی‌های پوست‌های خشک، چرب یا مختلط را نشان دهند اما قرمز و ملتهب هم باشند. این نوع پوست معمولا بسیار خشک است و فرد احساس می‌کند که پوستش جمع شده است. بخشی از قسمت‌های پوست ممکن است پوسته‌پوسته شود و حتی جوش بزند. پوست
حساس از هر نوع پوست دیگر بسیار دردسرساز و آسیب‌پذیرتر است و به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد. اگر پوست‌تان حساس است، وقتی زیر نور خورشید قرار یا در معرض باد گرم یا سرد قرار بگیرید، پوست‌تان به سرعت ملتهب و قرمز می‌شود.
روش تشخیص پوست حساس
اگر پوست‌تان با کوچکترین چیزی تحریک و ملتهب می‌شود یا خشک شده و به خارش می‌افتد و بیشتر مواقع قرمز است، پس پوست شما حساس است. پوست حساس ممکن است به محصولات آرایشی یا حتی مراقبتی، واکنش نشان بدهد یا حتی در مواجهه با حرارت و گرما، سرخ شود. افراد دارای پوست حساس، به سرعت دچار آفتاب‌سوختگی یا ابتلا به بیماری‌های اگزما و … می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *